• Zadzwoń do nas 76 834 27 23
  • Email: basset@ese.pl
  • poniedziałek – pt: 9.00 – 19.00 sobota 9.00 16.00 niedziele i święta: nieczynne

GRYZONIA (ZGRYZ)OTY…

zeby …i co w ogóle ma z tym wspólnego królik?

Prawie 70% wszystkich wizyt gryzoni i królików w gabinecie, związanych jest z kłopotami z uzębieniem.
Najczęściej dochodzi u tych zwierząt do nieprawidłowego ścierania zębów, które u tych stworzeń rosną przez całe życie.
Powody są różne, nieodpowiednia karma, wady wrodzone zgryzu, predyspozycje rasowe, złamania kości w obrębie głowy i żuchwy.

Należy pamiętać, że zęby gryzoni i królików to nie tylko to, co widzimy na pierwszy rzut oka, z przodu zwierzątka. To przede wszystkim całkiem pokaźny komplet zębów policzkowych, którymi gryzoń i królik rozcierają pokarm. Przy nieprawidłowym ścieraniu dochodzi do przerostów zębów policzkowych, a te często powodują bolesne rany wewnątrz jamy ustnej i na wewnętrznych stronach policzków. Zęby nieprawidłowo rosnące mogą powodować trudno i długo gojące się ropnie.

Dlatego pamiętajmy, jeśli królik czy gryzoń nie je dłużej niż 1-2 dni, wybiera miękkie jedzenie, ślini się obficie koniecznie udajcie się do lekarza weterynarii. Takie zęby powinny być skrócone i starte przy użyciu odpowiedniego sprzętu w znieczuleniu ogólnym.

A co ma do tego królik?:) Nie jest gryzoniem, jest zajęczakiem i ma inny wzór zębowy. Ale z gryzoniami zdecydowanie łączą go kłopoty z zębami. Dlatego ważna jest kontrola uzębienia królików i gryzoni przynajmniej raz na pół roku.

Lek. wet. Magdalena Zielony

Skip to content