• Zadzwoń do nas 76 834 27 23
  • Email: basset@ese.pl
  • poniedziałek – pt: 9.00 – 19.00 sobota 9.00 16.00 niedziele i święta: nieczynne

LIPIEC – MIESIĄCEM ZDROWYCH ZĘBÓW

20140326_112955Z okazji zbliżającego się Miesiąca Zdrowych Zębów kilka słów na temat chorób jamy ustnej.

Problemem numer jeden w jamie ustnej zarówno psów jak i kotów jest choroba przyzębia. Na paradontozę, w wieku 2 lat, cierpi około 80% psów i 70% kotów.
Zwierzęta często nie sygnalizują dyskomfortu w jamie ustnej dlatego zazwyczaj trafiają do lekarza weterynarii z zaawansowaną chorobą przyzębia. W przypadku paradontozy nigdy nie dochodzi do samowyleczenia, a należy pamiętać, że stanowi ona poważne zagrożenie dla zdrowia całego organizmu.

Również widoczny w jamie ustnej kamień nazębny to przysłowiowy „wierzchołek góry lodowej”. Dopiero podczas zabiegu sanacji jamy ustnej, po usunięciu osadów nazębnych i wykonaniu badania stomatologicznego, lekarz weterynarii jest w stanie określić stopień zaawansowania choroby i dalszy tok postępowania. Do postawienia prawidłowej diagnozy często niezbędne jest wykonanie zdjęć rentgenowskich zmienionych chorobowo okolic.

20140604_134748

W terapii chorób przyzębia duże znaczenie ma profilaktyka wdrażana po zabiegu sanacji, jej najważniejszym elementem jest częste szczotkowania zębów naszych pupili.
Kolejnym elementem profilaktyki jest odpowiednie żywienie, przede wszystkim eliminacja pokarmów miękkich, kleistych i bogatych w cukry. W miarę możliwości wprowadzenie karmy suchej o odpowiednio twardej konsystencji oraz zmniejszenie częstotliwości posiłków.
W zależności od sytuacji zdrowotnej w jamie ustnej naszego zwierzęcia kontrolne profilaktyczne wskazane są co najmniej raz do roku.
Lek. wet. Marlena Cywińska

Skip to content