• Zadzwoń do nas 76 834 27 23
  • Email: basset@ese.pl
  • poniedziałek – pt: 9.00 – 19.00 sobota 9.00 16.00 niedziele i święta: nieczynne

ZDROWE ZWIERZĘ U LEKARZA?

mopsikRozmowa z lekarzem weterynarii Magdaleną Zielony.

Czy zwierzętom robi się badania profilaktyczne?
Oczywiście – zwierzę nie powie nam: “hej! człowieku, coś się kiepsko czuję, chyba zaczynam chorować”. Cierpi najczęściej w milczeniu często aż do momentu, kiedy choroba jest już w mocno zaawansowanym stadium. Dlatego warto u młodych zwierząt, do mniej więcej 5. roku życia, robić badania profilaktyczne raz na 2 lub 3 lata oraz wtedy, gdy nagle zmieni się zachowanie naszego pupila. W przypadku starszych zwierząt należy te badania wykonywać raz w roku.
Seniorem jest każdy pies powyżej 6-7 roku życia, osobnik geriatryczny ma powyżej 9 lat. Pieski o masie ciała 2,5-10 kg są seniorami w okolicy 11 lat, natomiast o masie 35-40 już w wieku 9 lat.

Jakie badania są wtedy wykonywanie?
Wykonywany jest podstawowy profil przesiewowy, czyli morfologia z białkiem całkowitym, AST i ALT – obrazujące jak wygląda wątroba, ALP dodatkowo mówi o m.in. wątrobie, drogach żółciowych, trzustce; albuminy i bilirubina powiedzą o tym, jak „pracuje” wątroba; poziom mocznika i kreatyniny, których wartości zobrazują tym jak pracują nerki.
U starszych psów warto sprawdzić lipazę, natomiast u starszych kotów, powyżej 10 roku życia, istotny jest poziom hormonów tarczycy T4 i FT4. U pacjentów otyłych oraz tych, które zaczęły pobierać spore ilości wody warto zbadać poziom glukozy (a u kotów również fruktozaminy) – cukrzyca jest problemem nie tylko ludzi.
Oczywiście lekarz weterynarii może zasugerować rozszerzenie wykonywanych badań o kolejne parametry jeśli wystąpi podejrzenie jakiegoś schorzenia.
Ważne jest serce, uważniej przyglądamy się mu w czasie badań przed szczepieniem u pacjentów predysponowanych rasowo do chorób serca oraz u pacjentów seniorów.
Czy są jeszcze jakieś badania, które wykonuje się ze względu na stan naszego pupila?
U młodych, szybko rozwijających się dużych ras, warto wykonać badanie radiologiczne (RTG) stawów biodrowych, pod kątem występowania dysplazji.
W przypadku gadów niezwykle istotne jest wykonanie badania kału raz na pół roku oraz przed planowanym zimowaniem. Badanie profilaktyczne krwi przynajmniej raz w roku u zwierząt zimnokrwistych jest niezwykle istotne, gdyż u nich jeszcze trudniej dostrzec zmiany i choroby niż u ciepłokrwistych. Gryzonie i zajęczaki powinny “pokazać zęby” lekarzowi weterynarii raz na pół roku.
Warto też wspomnieć, że zwierzęta, które cierpią na choroby przewlekłe muszą być pod stałą kontrolą lekarza weterynarii i badania wykonuje się znacznie częściej niż badania profilaktyczne zdrowych czworonogów.

Skip to content